Vuri pastë dhëmbësh në dorë dhe e lidhi me fashë! Zbuloni se çfarë ndodhi më pas

schedule15:20 - 7 Dhjetor, 2021

schedule 15:20 - 7 Dhjetor, 2021

Pasta e dhëmbëve ka veti shëruese, sado e çuditshme që mund të tingëllojë. Ne kemi disa arsye shumë bindëse që ju të ndaloni përdorimin e tij vetëm për larjen e dhëmbëve!

Kuroni një mavijosje.

Përzieni pastën e dhëmbëve me një krem ​​hidratues dhe vendoseni përzierjen sipër mavijosjes përpara se të shkoni në shtrat. Mbuloni butësisht mavijosjen me një fashë dhe shpëlajeni zonën në mëngjes. Përsëriteni për 2-3 ditë ose derisa mavijosja të zhduket.

Aknet.

Vendosja e pastës së dhëmbëve në një puçërr pasdite, në mëngjes do të jetë e thatë dhe gati për t’u nisur.

Erëra të forta.

Nëse pastroni hudhrat ose peshkun, erërat mund të mos largohen fare nga duart tuaja. Por pasta e dhëmbëve mund të bëjë mrekulli.

Në pickimin e insekteve.

Vendosni pastën e dhëmbëve në thumb dhe do të çliroheni menjëherë nga dhimbja dhe acarimi. Ky trajtim bën mrekulli për sëmundje të tjera të lëkurës, nga plagët deri te fshikëzat.

Pastroni thonjtë tuaj.

Për thonjtë më të shndritshëm dhe më të fortë, fërkojini rregullisht me pastë dhëmbësh. Meqenëse funksionon për dhëmbët tuaj, duhet të bëjë të njëjtën gjë për thonjtë tuaj, apo jo? Vetëm sigurohuni që të fërkoni edhe pjesën e brendshme të thoit.

Lustroni enët tuaja të argjendit.

Mund të habiteni që pasta e dhëmbëve ka aplikime jashtë trupit. Mund ta përdorni për të lustruar enët tuaja të argjendit. Fërkojini ato lehtë me një furçë dhëmbësh dhe pak pastë dhëmbësh. Shpëlajeni mirë dhe fshijeni me një leckë të butë.

Pastroni lavamanin e një banjo.

Për shkak se largon aromat dhe lustron, ky material bën mrekulli në lavamanë. Gjithashtu mund të largojë njollat ​​nga kripërat në çezmat tuaja. Thjesht fërkojeni me pak pastë dhëmbësh dhe më pas shpëlajeni.

Largoni gërvishtjet.

Qoftë në lëkurë apo prej liri, pasta e dhëmbëve është shumë efektive. Për këpucët ose çanta lëkure, fërkoni gërvishtjet me një leckë të butë dhe pastroni me një leckë të lagur. Për liri, pastroni gërvishtjet me pastë dhëmbësh dhe një leckë të thatë./abcnews.al