Vuçiç: Heqja e taksës vendim i mirë, Kurti duhet të ofrojë diçka për popullin e tij

schedule12:59 - 7 Shkurt, 2020

schedule 12:59 - 7 Shkurt, 2020

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha për mediat serbe se njoftimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për heqjen e taksës për mallrat nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina, është i mirë, por shtoi se njerëzit nënvlerësojnë dëmin që shkaktoi kjo masë ekonomike.

Vuçiç tha se prezantimi i reciprocitetit ndaj Serbisë është i kuptueshëm sepse, siç tha ai, Kurti duhet të ofrojë diçka për popullin e tij. I pyetur nëse do të takohej me Kurtin pasi njoftoi se do të padiste Serbinë për genocid në Kosovë, Vuçiç tha se Kurti ishte një përfaqësues shqiptar. Ai është zgjedhja e shqiptarëve.

“Kush jemi ne të themi se cilët janë përfaqësuesit e tyre? Ata janë pyetur atje: Duke folur për të dërguarin special të BE për bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës, Mirosllav Lajçak, Vuçiç tha se kushdo që e luan këtë rol do të ndikohet shumë nga Gjermania. “Lajçak është një njeri me përvojë, me arsim të lartë dhe inteligjent me bashkëpunim të jashtëzakonshëm me Berlinin,” tha Vuçiç. Vuçiç ka njoftuar se do të takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel muajin tjetër. Presidenti i Serbisë tha se nuk ndërhyn në punët e brendshme të Malit të Zi, por shtoi se pret garanci themelore për popullin serb për sa i përket të drejtës për të mbijetuar dhe për të përdorur kishat. Ai tha se Serbia ishte “racionale, dashamirëse dhe e arsyeshme” me Malin e Zi dhe se dëshiron të ruajë praninë e popullit serb në atë vend.

“Detyra jonë është të themi se njerëzit tanë kanë jetuar atje me shekuj, ne duam që ata të qëndrojnë të jetojnë në vatrat e tyre,” tha Vuçiç.

Ai vlerësoi se disa do të preferojnë të ulin përqindjen e serbëve nën 15 përqind në regjistrimin e ardhshëm në Mal të Zi. Vuçiç tha gjithashtu se vijnë akuza nga Serbia që autoritetet serbe nuk po bënin asgjë për të ndihmuar serbët në Mal të Zi dhe ishin në anën e atyre që do të shtypnin popullin serb.

Ai gjithashtu theksoi se biseda që ai kishte me Presidentin Malazez Milo Gjukanoviç në Jeruzalem nuk ishte e lehtë, por e hapur. Ai tha se kishin shprehur mospajtim në lidhje me statusin e kishës ortodokse serbe në Mal të Zi dhe se ekzistojnë pikëpamje dhe vlerësime të ndryshme lidhur me atë sesi gjërat kanë shkuar në të kaluarën.

Ndërsa lidhur me zgjedhjet që pritet të mbahen në pranverë në Serbi, Vucic tha se ulja e pragut zgjedhor nga pesë në tre përqind shqetëson vetëm ata që nuk do të marrin pjesë në zgjedhje, kështu që ata kanë frikë nga një pjesëmarrje më e madhe.

Vuçiç tha se ulja e pragut zgjedhor është e rrezikshme vetëm për Partinë Progresive Serbe (SNS), e cila do të ketë më pak anëtarë në Kuvend. Duke aluduar në bojkotin e shpallur të opozitës, presidenti serb tha se disa njerëz nuk do të votojnë sepse e dinë që njerëzit nuk i pëlqejnë dhe shtoi se nëse dikush nga opozita do të guxonte të vepronte ndryshe, do të etikohej menjëherë me fjalët “tradhtar dhe mbeturina”, sepse, siç tha ai, ata kontrollojnë bllokun e mediave të tyre. Ai tha se Serbia ka bërë gjithçka për të përmirësuar kushtet zgjedhore dhe ka futur norma shtesë demokratike që janë të rëndësishme për njerëzit./abcnews.al