Vuçiç flet për dialogun: Pa Beogradin, Prishtina nuk mund të bëjë asgjë

schedule13:50 - 18 Mars, 2019

schedule 13:50 - 18 Mars, 2019

Gjatë pjesëmarrjes në dialogun e katërt strategjik të Beogradit “20 vjet nga bombardimi i Jugosllavisë”, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, foli për dialogun me Kosovën.

Ai theksoi se Prishtina nuk mund të ndërmarrë asnjë hap pa biseduar fillimisht me Beogradin.

Kreu i shtetit serb shtoi se sulmi i NATO-s kundër Republikës Federale të Jugosllavisë nuk solli në Kosovë paqe, as shoqëri që mbështetet në demokracinë, e as stabilitet.

Sipas Vuçiç, NATO mbështet idenë që shqiptarët të drejtojnë në mënyrë administrative Kosovën, por nuk ka bërë asgjë për mënjanimin e konflikteve mes serbëve dhe shqiptarëve./abcnews.al