Vuan nga një sëmundje e rrallë, njihuni me indianin që fle 300 ditë të vitit

schedule22:38 - 15 Korrik, 2021

schedule 22:38 - 15 Korrik, 2021

Një fenomen i pazakontë i ka ndodhur një 42 vjeçari indian i cili  pjesën më të madhe të vitit e kalon në gjumë.

Mediat e huaja bëjnë me dije se nëse shumica e njerëzve flenë 6 deri në 8 orë në ditë, një burrë indian me emrin Purkharam nga një fshat në Rajasthan vuan nga një çrregullim i rrallë që e bën atë të flejë për 300 ditë në vit.

Purkharam vuan nga një gjendje e rrallë mjekësore e quajtur Axis Hypersomnia.

Purkharam, 42 vjeç, mund të flejë deri në 25 ditë rresht sapo të marrë një sy gjumë. Për shkak të sëmundjes së tij të çuditshme, Purkharam mund të drejtojë dyqanin e tij ushqimor vetëm pesë ditë në muaj, kështu që burri është mësuar të menaxhojë jetën e tij të përditshme si dush, punë dhe ngrënie ndërsa fle.

Ai shpesh flinte ndërsa ishte në punë, dhe sa më shpejt që kjo të ndodhte ai nuk mund të zgjohej, dhe të gjithë familja e tij mund të bënin ishte ta merrnin në shtëpi dhe ta ushqenin.

Familja e tij konfirmoi se sëmundja e tij u diagnostikua 23 vjet më parë, dhe u bë e qartë se ai kishte një sëmundje të rrallë. Ndërkohë ai më parë flinte deri në 15 orë gjumë, por gjendja e tij u përkeqësua dhe në 2015 familja e tij filloi llogaritjen e orarit të tij të gjumit në ditë në vend të orëve.