Vritet një pelikani kaçurrel, u gjet nga peshkatarët në Nartë

schedule13:39 - 27 Nëntor, 2018

schedule 13:39 - 27 Nëntor, 2018

Një pelikan kaçurrel është vrarë nga gjuetarë të paligjshëm. Shpendi i rrallë u gjetë i pajetë nga peshkatarët e Nartës. Ai ishte qëlluar me armë gjahu gjatë natës. Pelikani kaçurrel cilësohet si simboli i Parkut Kombëtar të Divjakë – Karavastasë. Vite më parë ai kishte rrezikuar të zhdukej për shkak të gjahtarëve të paligjshëm dhe demtuesve të çerdheve të tyre. Me shpalljen e moratoriumit të gjuetise ai filloi të shumohet e të kthehet përsëri në origjinë. Pelikani Kaçurrel rritet e zhvillohet në lagunë dhe nuk shtegton./abcnews.al