Vriten dy ushtarë amerikanë në Afganistan

schedule07:28 - 9 Shkurt, 2020

schedule 07:28 - 9 Shkurt, 2020

Dy ushtarë amerikanë janë vrarë dhe gjashtë të tjerë janë plagosur në një sulm në Afganistanin lindor, ka thënë ushtria amerikane.

“Raportet aktuale tregojnë se një individ në një uniformë afgane hapi zjarr mbi forcën e kombinuar amerikane dhe afgane,” tha Col Sonny Leggett.

Zëdhënësi tha se sulmi ishte në provincën Nangarhar të Shtunën.

Rreth 13,000 trupa amerikane mbeten në Afganistan pas ndërhyrjes së SHBA për të larguar talebanët pas sulmeve të 11 shtatorit 2001.

“Ne po mbledhim informacione dhe shkaku ose motivi i sulmit është ende i panjohur,” tha Col Leggett në një deklaratë.

Gjatë një vizite në trupat amerikane në Afganistan nëntorin e kaluar, Presidenti amerikan Donald Trump u zotua të “zvogëlojë” ndjeshëm numrin e trupave .

Talebanët tani kontrollojnë më shumë territor sesa në çdo pikë që kur u rrëzuan në 2001. Bisedimet për paqen midis SHBA dhe militantëve kanë ngecur gjatë muajve të fundit. /abcnews.al