Vrimë e zezë në Diell, mund të ketë pasoja për planetin

schedule20:44 - 11 Prill, 2018

schedule 20:44 - 11 Prill, 2018

Shkencëtarët kanë zbuluar një vrimë gjigande të zezë në sipërfaqen e Diellit, e cila, sipas tyre, sapo është shfaqur. Vrima është krijuar në një zonë, ku është hapur fusha magnetike e Diellit dhe mund të shkaktojë probleme serioze në Tokë.

Kjo, për shkak se prej shpërthimit është krijuar një stuhi diellore, e cila është drejtuar drejt planetit tonë, thonë ekspertët. Stuhia mund të prishë satelitët, por edhe mund të krijojë edhe një spektakël dritash në polin e veriut.

Gjithashtu mund të ndikojë negativisht dhe në sistemet e energjisë, duke çuar në ndërprerjen e energjisë elektrike në disa vende. Sipas The Mirror, pavarësisht të gjithave, rrezet e stuhisë diellore nuk do të jenë të dëmshme për njerëzit, por nëse do të jenë shumë të forta do të prishin sistemet GPS./abcnews.al