Vrasja e Pjerin Xhuvanit, Bardhi: Kur Prokuroria të zbardhë ngjarjen Berisha duhet të ulë kokën, e vërteta do ta turpërojë

schedule22:46 - 30 Qershor, 2022

schedule 22:46 - 30 Qershor, 2022

Gazment Bardhi i është përgjigjur sërish akuzave të ish-kryeministrit Sali Berisha për vrasjen e Pjerin Xhuvanit, pak ditë para zgjedhjeve në Elbasan.

Përmes një postimi në Twitter, Bardhi i kërkon Berishës të heshtë dhe të presë zbardhjen e ngjarjes nga Prokuroria e Elbasanit.

“Pasi prokuroria po zbardhë të vërtetën për ngjarjen e Elbasanit, Sali Berisha që barazoi sakrificën e demokratëve me Bandat e Elbasnit, duhet të ulë kokën dhe të heshtë. Sali Berisha për interesa politike të ditës foli me të njëjtën gjuhë si Taulant Balla për atë ngjarje. Pasi doli zbuluar në gënjeshtër, nuk pres të kërkojë ndjesë, por të paktën të heshtë. E vërteta do dal, dhe ajo do turpërojë Sali Berishën njëlloj si Edi Ramën e Tualant Ballën”, shkruan Bardhi në Twitter.

Sipas burimeve të Abc, Gazment Bardhi do thirret për të dëshmuar. ABC mëson se dyshja e prokurorëve Ritvan Sukaj dhe Platin Aliçka, kanë zgjeruar rrethin e personave të cilët dyshohet të kenë urdhëruar badigardët apo shtyrë ato drejt ekzekutimit të mjekut Pjerin Xhuvani, ngjarje kjo e ndodhur në lagjen “5 maji” në Elbasan pak ditë para zgjedhjeve të 25 prillit, 2021.

Krimi i rëndë erdhi pas një debati mbi pretendimet që kishte grupi i badigardëve  të PD-së, për disa karta identiteti, për të cilat Prokuroria e Elbasanit dhe hetimet tregojnë se nuk kanë ekzistuar. Në automjetin e dyshuar janë gjetur vetëm lista patronazhistëve që prokuroria i ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale.

Në ditët në vijim pritet që Prokuroria të çojë një flet thirrje edhe për Gazmend Bardhin, në cilësinë e personit që ka dijeni për rrethanat e hetimit, por edhe si kryesuesi i listës së PD në Elbasan, ku ka bindje se nga ajo seli është dhënë urdhër për të qëlluar ndaj Pjerin Xhivanit./Abcnews.al/