Vrasja e pabesë e dy milionerëve Amerikanë në Mamurras

schedule20:29 - 15 Maj, 2022

schedule 20:29 - 15 Maj, 2022

Në prill të vitit 1924, dy milionerë amerikanë, që udhëtonin në drejtim të Veriut, u ekzekutuan në pritë në afërsi të Mamurrasit të Vjetër.

Ngjarja gati e vrau edhe shtetin e brishtë shqiptar, ndërkohë qeveria e Fan Nolit nxitoi të akuzonte dhe dënonte si porositës – Ahmet Zogun.

Të vërtetat e një krimi të pabesë që shkatërroi marrëdhëniet shqiptaro-amerikane…

Videon e plotë mund ta ndiqni këtu: