Vodhi të sëmurin me Covid tek Infektivi, gjykata e Tiranës lë në burg infermieren 30-vjeçare

schedule11:37 - 28 Janar, 2021

schedule 11:37 - 28 Janar, 2021

Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën e prokurorisë duke lënë në burg infermieren e Infektivit Ronida Hysin.  30-vjeçarja do të qëndrojë pas hekurave të paktën deri në përfundim të hetimeve.

E reja e cila punonte në spitalin Infektiv u arrestua 2 dy ditë më parë, pasi akuzohet se i ka grabitur 80 mijë lekë të reja një të infektuar me koronavirus, i cili ndërroi jetë në pavijonin ku ajo shërbente.

E reja ka shfaqur pendesë përpara gjykatës dhe ka pranuar vjedhjen. Ajo kishte dy muaj që kishte filluar punë tek Infektivi, ndërsa më parë punonte në spitalin e Durrësit.

Rasti i 30-vjeçares Hysi u denoncua  nga 25-vjeçari me inicialet F.D., djali i  pacientit me inicialet K.C., 58 vjeç, i cili ishte i shtruar në spitalin e Infektivit ku dhe ndërroi jetë.

I riu fillimisht kishte denoncuar në polici se babait i kishin vjedhur paratë që kishte në portofol, 20 mijë lekë të reja. Të njëjtin denoncim, 25-vjeçari e paraqiti në emisionin “Stop” ku u zbulua dhe skandali i vjedhjes.

Sipas denoncimit të të riut, babai iu shtrua në spital më 22 Dhjetor 2020 dhe humbi jetën më 27 Dhjetor 2020. Sipas pamjeve filmike e reja ka tërhequr nga një bankomat pranë spitalit 3 herë shumat nga 200 mijë lekë.

Ronida Hysi është e divorcuar dhe ka një djalë dyvjeçar. s.b/abcnews.al/