Vlora në alarm nga mushkonjat, dezinsektohet vetëm zona e Lungormares

schedule15:51 - 7 Korrik, 2022

schedule 15:51 - 7 Korrik, 2022

Nga Elton Nikaj 

Pickimi i mushkonjave është kthyer në një problem shqetësues për pushuesit dhe banorët e Vlorës.  Dezinsektimi nuk është bërë plotësisht. Në Vlorë vetëm në një pjesë të plazhit në Lungomare, kurse ne pjesë të tjera të plazhit dhe qytet jo.

Kjo situate po i shqetëson pushuesit dhe bizneset. Këta të fundit thonë se janë të padurueshme.

“Është një shqetësim kohët e fundit, insektet e mushkonjat janë një shqetësim.  Ne e kemi ngritur si shqetësim, ia kemi thënë dhe kryetarit të bashkisë. Presim një dezinfektim të qytetit sepse është shumë i nevojshëm, përsa i përket ushtrimit  të këtij lloj biznesi përgjatë Lungomaes. E kemi ngritur sepse është kthyer në një.  Mushnjat janë të mëdha, janë të bezdishme, dhe nga ana shëndetësore”, thotë Ervin Sota, përfaqësues i shoqatës ARTA për turizmin.

Fëmijë, burra e gra, ankohen se mushkonjat u kanë mërzitur pushimet. “Dezinfektime nuk ka, vapa bashke me to e bëjnë shumë të bezdisshme”.  “Duhet dezinfektuar. Gjithe këto familjet në kanal i hedhin”.

Nga ana e bashkisë është thënë që dezisnektimi do të kryej në qershor, por ajo është mjaftuar vetëm më një pastrim në zonën e Lungomares. /abcnews.al