Vjedhje duke shpërdoruar detyrën, policia ndalon 9 persona

schedule11:27 - 27 Shkurt, 2019

schedule 11:27 - 27 Shkurt, 2019

Policia e Tiranës ka arrestuar 9 persona, të akuzuar për veprën penale “Vjedhje duke shpërdoruar detyrën”. Sipas policisë, të arrestuarit vidhnin kompaninë ku po punonin. Ata aktivizonin paketa telefonikë me anë të programeve të paligjshme, duke i shkaktuar kompanisë celulare një dëm ekonomik prej rreth 510 mijë euro. Policia njofton se nga ky operacion po procedon 5 persona në gjendje të lirë dhe 6 të tjerë janë shpallur në kërkim.
Personat e ndaluar ishin nën hetim që prej 8 muajsh, nga Hetimi i Krimit Ekonomik dhe Financiar në bashkëpunim me  Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë./abcnews.al