Vijon rritja e infektimeve me Covid në Shqipëri, 581 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

schedule16:36 - 29 Qershor, 2022

schedule 16:36 - 29 Qershor, 2022

Vijon rritja e infektimeve me Covid në Shqipëri, 581 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

Vijon rritja e numrit të të infektuarve me covid në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 581 raste të reja, ndërkohë që nuk ka asnjë humbje jete.

Njoftimi i MSh:

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1534 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 581 qytetarë, në këto bashki:

329 në Tiranë, 45 në Fier, 23 në Lezhë, 18 në Durrës, nga 13 qytetarë në Kurbin, Krujë, Vlorë, nga 12 qytetarë në Lushnje, Elbasan, 10 në Gjirokastër, nga 9 qytetarë në Shkodër, Sarandë, Berat, nga 7 qytetarë në Roskovec, Divjakë, nga 5 qytetarë në Kamëz, Gramsh, nga 4 qytetarë në Vorë, Maliq, Pogradec, nga 3 qytetarë në Vau i Dejës, Pukë, Përmet, Poliçan, nga 2 qytetarë në Shijak, Kavajë, Patos, Mallakastër, Himarë, Librazhd, nga 1 qytetar në Malësi e Madhe, Tropojë, Delvinë, Memaliaj, Kolonjë, Skrapar.

Janë 2,528 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 21 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 217 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 274,271 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Qershor 2022)

Raste të reja ditore         581

Të shëruar në 24 orë       217

Të shtruar në spitale         21

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 1534

Testime totale              1,847,632

Raste pozitive                 280,298

Raste të shëruara             274,271

Raste Aktive                        2,528

Humbje jete                         3,499

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            1,842

Fier                                           168

Vlorë                        133

Durrës                      99

Gjirokastër                             70

Lezhë                        66

Shkodër                                  50

Elbasan                    46

Korçë                       24

Berat                                        21

Dibër                          6

Kukës                         3

/Abcnews.al/