VIDEO/ Turizëm dhe histori në malin e Shëngjinit

schedule12:01 - 25 Maj, 2020

schedule 12:01 - 25 Maj, 2020

Mali i Shëngjinit është një destinacion i favorshëm turistik. Gazetari Gjergji Figuri raportoi sot për Abc Neës pikërisht nga mali i Rrencit në Shëngjin.

Përveç natyrës që ofron kjo zonë shumë pranë plazhit më të frekuentuar në Lezhë atë të Ranës së Hedhun, mali ka edhe mjaft histori.

Ne këtë mal gjenden tuma ilire që i kanë rezistuar mijëra shekujve. Ndërkohë që vizitorët kanë mundësinë të shohin nga afër edhe shtëpinë e At Zef Pllumbit.

Mali i Rrencit është një zonë e njohur turistike, ndërsa vizitohet më shumë nga të huajt. /abcnews.al