VIDEO | PSV turpërohet në Austri, Sporting bën detyrën

schedule20:49 - 7 Nëntor, 2019

schedule 20:49 - 7 Nëntor, 2019

LASK Linz ka mposhtur ekipin e PSV-së me rezultatin e thellë 4-1. Vendasit austriakë kanë befasuar gjigantët holandezë, duke iu dhënë një “leksion” futbolli. Schwaab shënoi i pari për PSV-në, me anë të një penalltie që në minutën e pestë. Ky gol bëri të mendohej se do të ishte një ndeshje e lehtë për holandezët, por nuk rezultoi kështu.

Skuadra e Linz shënoi plot katër gola në pjesën e dytë, duke i dhënë një “shuplakë” të rëndë PSV-së. Ranflt, Frieser dhe një dopietë e Klauss i dhanë fitoren e thellë Linzit. Në takimin tjetër të grupit D, Sportingu ka mposhtur pastër 0-2 në transfertë ekipin e Rosenborg.

Golin e parë për ekipin portugez e shënoi mbrojtësi Coates, ndërsa Bruno Fernandes në minutën e 38-të vendosi fatet e takimit. Pas katër raundesh, Sportingu merr kreun e grupit D, me 9 pikë. LASK Linz dhe PSV ndajnë respektivisht vendin e dytë dhe të tretë me nga 7 pikë, ndërsa Rosenborg nuk ka asnjë shans për kualifikim, pasi ka mbetur në kuotën e 0 pikëve./abcnews.al

UEFA Europa League, Grupi D

LASK Linz – PSV  4-1
Ranftl 56’, Frieser 60’, Klauss 78’ 82’ / Schwaab 5’

Rosenborg – Sporting  0-2
Coates 16’, B. Fernandes 38’