VIDEO/ “Po djegim stola për t’u ngrohur”, shpresat për të mbijetuarit po “shuhen” në Turqi

schedule09:36 - 9 Shkurt, 2023

schedule 09:36 - 9 Shkurt, 2023

Ekipet e shpëtimit në Turqi e Siri vazhdojnë sot mes të ftohtit të ashpër për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja, me shpresat që vijnë duke u pakësuar tre ditë pasi tërmeti shkatërrues goditi dy vendet.

Numri i viktimave deri më tani ka shkuar në më shumë se 16,000.

Ndërsa operacionet vazhdojnë ditë e natë, rënia e temperaturave e bën jetën një makth për të mbijetuarit që nuk kanë ku të shkojnë.

Në Gaziantep të Turqisë temperatura ka rënë në -5 gradë celcius herët në mëngjes.

Palestra, xhami, shkolla e dyqane kanë mirëpritur të mbijetuarit, por shtretërit janë të pakte dhe mijëra të tjerë kalojnë netët në makinat e tyre ose strehimore të improvizuara

Fëmijët tanë kanë ngrirë”, u ankua Ahmed Hussein, një baba i pesë fëmijëve, i cili u detyrua të ngrinte strehë para shtëpisë së tij të dëmtuar në qytetin në Gaziantep, qytet pranë epiqendrës së tërmetit 7.8 ballë.

Duhet të djegim stolat e parkut dhe disa rroba të fëmijëve”, shtoi ai. “Të paktën të na kishin dhënë çadra”, thekson ai duke iu referuar autoriteteve turke.r.t/abcnews.al