VIDEO/ Përmbytje në Vlorë, qyteti nën “pushtetin” e ujit

schedule21:57 - 9 Nëntor, 2019

schedule 21:57 - 9 Nëntor, 2019

Pas Durrësit, përmbytjet duket se kanë prekur edhe qytetin bregdetar të Vlorës.

Abcnews.al mëson se reshjet e vazhdueshme të shiut gjatë gjithë pasdites dhe mbrëmjes së të shtunës kanë shkaktuar problematika.

Nën ujë dhe të kalueshme me vështirësi janë rrugët e lagjes “Pavarësia” në qendër të qytetit, kryesisht ato që lidhin aksin e Trasballkanikes me Bulevardin Vlorë – Skelë, të cilat përmbyten për shkak të disnivelit.

Rruga e Portit është e kalueshme vetëm me mjete të larta, ndërsa nën pushtetin e ujit janë edhe aksi i njohur si Albano e Romina apo dhe kryqezimi i ish-Shkollës së Naftës ne Lagjen “28 Nëntori”.

Pavarësisht, angazhinit të ndërmarrjes së shërbimeve publike dhe pompave të hidrovorit që punojnë më kapacitët të plotë, intensiteti i rreshjeve po rikthen përmbytjet në qytetin bregdetar./abcnews.al