VIDEO | Lyon kualifikohet falë një barazimi, Benfica vazhdon në Europa League

schedule23:04 - 10 Dhjetor, 2019

schedule 23:04 - 10 Dhjetor, 2019

Pas Leipzig mësohet edhe skuadra tjetër që kualifikohet në grupin G. Një gol i MemphisDepay tetë minuta përpara fundit dërgoi në festë tifozët dhe i siguroi kualifikimin Lionit.


Francezët rikuperuan disavantazhin e dyfishtë të pjesës së parë kundër Leipzig, që kishte shënuar dy herë me penallti. Aouar shkurtoi rezultatin në fillim të pjesës së dytë, ndërsa goli i sulmuesit holandez i siguroi një barazim jetik Lionit.

Renditja përfundimtare në grupin G

Zenit rezistoi vetëm një pjesë në Portugali kundër Benficës vendase. “Shqiponjat” e Lisbonës shënuan tre herë në 45 minutat e dyta dhe ia dolën të kualifikohen në Europa League, teksa ekipi rus luajti me dhjetë lojtarë prej minutës së 56-të. /abcnews.al

Benfica – Zenit 3-0
(Cervi 47′, Pizzi (pen) 58′, Azmoun (aut) 79′)
Lyon – Leipzig 2-2
(Aouar 50′, Depay 82′ / Forsberg (pen) 9′, Werner (pen) 33′)