VIDEO-LIVE/Dy astronautë bëjnë “shëtitjen” e parë hapësinore të vitit 2023

schedule15:06 - 20 Janar, 2023

schedule 15:06 - 20 Janar, 2023

Dy astronautë u nisën sot në “shëtitjen” e parë hapësinore të vitit 2023  ndërsa po punojnë drejt përmirësimit të sistemit të prodhimit të energjisë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Astronautja e NASA-s, Nicole Mann, u bashkua me Koichi Wakata, nga Agjencia Japoneze e Kërkimit të Hapësirës Ajrore, për “shëtitjen” hapësinore në mëngjes, që pritet të zgjasë rreth 6 orë e gjysmë. Ata do të instalojnë një çantë modifikimi në skajin më të largët të ISS, duke lejuar instalimin e ardhshëm të rrjetit diellor të hapur.

Ecja hapësinore ishte planifikuar të fillonte në orën 8:15 të mëngjesit, EST, por zyrtarët e NASA-s thanë se operacioni ishte përpara afatit me të dy astronautët që vendosën kostumet e tyre hapësinore në energjinë e baterisë rreth një minutë më parë, duke shënuar fillimin zyrtar të misionit.

“Wakata dhe Mann iu bashkua të enjten nga inxhinieri i fluturimit i NASA-s Frank Rubio për përgatitjet përfundimtare të “shëtitjes” në hapësirë”, tha NASA në një deklaratë. “Dy astronautët  në hapësirë ​​së bashku me Rubio vendosën mjete dhe pajisje brenda dhomës së ajrit të Quest gjatë mëngjesit. Dyshja më pas kaloi pasditen duke shqyrtuar hapat dhe procedurat e ecjes në hapësirë ​​përpara se të përgatiste dy kostumet hapësinore për operacione.”

Ecja hapësinore e së premtes është e para për Mann dhe Wakata, të cilët erdhën në bordin e ISS në misionin Crew-5 të SpaceX në tetor.

Astronautët kanë instaluar tashmë katër nga gjashtë grupet diellore të planifikuara të ISS në shëtitjet e mëparshme hapësinore.

Rubio dhe astronauti Josh Cassada më 22 dhjetor morën pjesë në një shëtitje hapësinore prej 7 orë e gjysmë për të instaluar dhe vendosur një grup diellor të shtrirë në segmentin port-4 të stacionit. Dyshja instaloi gjithashtu një grup tjetër diellor të lëshuar në segmentin Starboard-4 më 3 dhjetor.

NASA kishte shtyrë më parë shëtitjen hapësinore të 22 dhjetorit nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor për shkak të potencialit të mbeturinave hapësinore në zonë./abcnews.al