VIDEO/ Cikloni godet brigjet greke, çfarë po ndodh në zonat e prekura

schedule08:25 - 18 Shtator, 2020

schedule 08:25 - 18 Shtator, 2020

Kefalonia , Ithaca dhe Zakynthos në Greqi janë në vorbullën e ciklonit, i cili goditi brigjet e Jonit gjatë natës, ashtu sikurse ishte paralajmëruar.

Në zonat e prekura ka ndërprerje te energjisë elektrike, rrëzim të pemëve dhe përmbytje, shkruan abcnews.al.

Siç tha kryetari i bashkisë së Zakynthos, pjesa më e madhe e ishullit nuk ka energji elektrike, në të cilën deri më tani janë bërë 9 thirrje për prerjen e pemëve.

Në Itakë, kryetari i bashkisë së ishullit, Dionysis Stanitsas, tha se po përpiqen për të shpëtuar anije në portin e Vathi.

“Ne po përpiqemi të shpëtojmë shtëpi që kanë humbur pllakat e tyre. Nuk kemi energji elektrike nga ora 3 e mëngjesit. Kemi dëmtime të mëdha në rrjetin rrugor nga pemët e rëna, ka dyqane që janë përmbytur. Kemi thirrje të panumërta për përmbytje,” i tha Z. Stanitsas.

Zëvendës guvernator i Kefalonia, Stavros Travlos, foli për shi të rrëmbyeshëm dhe erë të fortë. “Ne kemi problem me përmbytjet në bodrumet në Sami, bodrumi i spitalit është përmbytur, kemi ndërprerje të energjisë në Agia Efimia në Kefalonia ndërsa fatkeqësitë janë regjistruar në Skala dhe Karavomylos. g.v/abcnews.al