VIDEO/ Ariu i murrmë “dehet” me mjaltin që shkakton halucionacione, veprimet qesharake që bën

schedule18:39 - 11 Gusht, 2022

schedule 18:39 - 11 Gusht, 2022

Një ari i murrmë i çorientuar, që besohet se ishte i dehur pasi kishte konsumuar një sasi të madhe mjalti halucinogjen, u shpëtua në provincën Duzce të Turqisë veriperëndimore.

Janë shfaqur imazhe që tregojnë ariun duke u penguar, duke bërë zhurma të pazakonta dhe të shtrirë në bark në pjesën e pasme të një kamioni pasi njerëzit shpëtuan kafshën dukshëm të dobësuar.

“Mjalti i çmendur” (“deli bal” në turqisht) është një lloj mjalti rododendron që mund të ketë efekte halucinogjene.

Ariu u dërgua te një veteriner, ku mori trajtim dhe ka të ngjarë të lihet përsëri në natyrë në ditët në vijim, thanë autoritetet lokale, duke shtuar se kafsha është në gjendje të mirë.

Ministria e Bujqësisë ftoi turqit në Tëitter për të sugjeruar një emër për ariun. /abcnews.al