VIDEO/ Anija kozmike ruse ulet pa ekuipazh në Tokë

schedule16:44 - 28 Mars, 2023

schedule 16:44 - 28 Mars, 2023

Një kapsulë hapësinore ruse u kthye në mënyrë të sigurt në Tokë pa një ekuipazh të martën, disa muaj pasi pësoi një rrjedhje në orbitë.

Soyuz MS-22 ka pësuar rrjedhje në dhjetor ndërsa ishte i lidhur me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Zyrtarët rusë të hapësirës fajësuan një meteoroid të vogël që shpoi radiatorin e jashtëm të anijes. Ata lëshuan një kapsulë të zbrazët zëvendësuese muajin e kaluar për të shërbyer si varkë shpëtimi për ekuipazhin.

Kapsula e dëmtuar u ul në mënyrë të sigurt të martën në Kazakistan, duke rënë siç në orën e  planifikuar, 147 kilometra në juglindje të Zhezkazgan.

Zyrtarët e hapësirës përcaktuan se do të ishte shumë e rrezikshme të sillnin ekuipazhin e Soyuz siç ishte planifikuar fillimisht, pasi temperaturat e kabinës do të rriteshin pa çarjes, duke dëmtuar potencialisht kompjuterët dhe pajisjet e tjera ndaj ekspozimit të duhur.

Të tre u nisën në shtator për atë që duhej të ishte një mision gjashtë-mujor në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Ata tani janë planifikuar të kthehen në Tokë në shtator me një Soyuz të ri që mbërriti në postin hapësinor muajin e kaluar pa asnjë në bord, që do të thotë se treshja do të kalojë një vit në orbitë.

Gjithashtu në stacion janë astronautët e NASA-s Stephen Bowen dhe Woody Hoburg, Sulltan Alneyadi i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Andrey Fedyaev i Rusisë.

Një rrjedhje e ngjashme u vu re në shkurt në anijen ruse të ngarkesave Progress MS-21 të ankoruar në postin hapësinor, duke ngritur dyshime për një defekt në prodhim. Korporata shtetërore ruse e hapësirës Roscosmos përjashtoi çdo defekt pas një kontrolli dhe arriti në përfundimin se të dy incidentet rezultuan nga goditjet nga meteoroidet. /abcnews.al