Vetëvendosje dhe LDK ende pa marrëveshje, çështja e Presidentit mban peng koalicionin

schedule20:17 - 24 Dhjetor, 2019

schedule 20:17 - 24 Dhjetor, 2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK, të cilat dolën fituese nga zgjedhjet e 6 tetorit, nuk po arrijnë ende të përmbyllin marrëveshjen për koalicionin qeveritar.

Dy partitë kanë pasur një sërë takimesh duke harmonizuar programin qeverisës, kanë bërë ndarjen e 12 ministrive, nga të cilat 5 do të drejtohen nga Lëvizja Vetëvendosje dhe 5 nga LDK ndërsa 2 do të rezervohen për përfaqësuesit e komuniteteve jo shumicë në Kosovë. Por gjithcka ka mbetur tek çështja e presidentit. Deputetja e Vetëvendosjes Albulena Haxhiu thotë se qëndrimi i Vetëvendosjes është që të mos flitet për këtë çështje tani.

Haxhiu thekson se nëse nuk arrihet koalicioni me LDK-në, alternativë mbeten zgjedhjet e jashtëzakonshme.

Ndërsa Lutfi Haziri, nënkryetar i LDK-së thekson se mosbesimi politik është një prej hendeqeve që po I ndan më shumë dy partitë. Haziri thotë se edhe ai vetë angazhohet për një president përtej kornizës së koalicionit, dhe thekson se ose do të ketë koalicion me Vetëvendosjen, ose partia e tij shkon në opozitë.

Dy partitë nuk janë takuar sot dhe Isa Mustafa, kryetari i LDK-së, ka thënë se nëse kreu i Vetëvendosjes./abcnews.al