“Vetëm të vdekur mund të na kapin”, shkatërrohet banda shqiptare (Video)

schedule16:57 - 28 Korrik, 2019

schedule 16:57 - 28 Korrik, 2019

Pesë shqiptarë kanë rënë në pranga mëngjesin e së shtunës nga policia e Firenze-s pasi akuzohen se janë pjesë e një grupi të rrezikshëm kriminal që merrej me grabitjen e banesave.

“Vetëm të vdekur mund të na kapin”. Kjo ishte motoja e pesë djemve nga Miloti. Ata i përkasin moshave 21 deri në 37-vjeçare, por emrat e tyre nuk janë bërë publike. Sipas mediave, djemtë ishin të afërm dhe i përkisnin familjeve me mbiemër Veseli, Gega dhe Cera. Tre prej tyre kanë precedentë të mëparshëm penal, ndërsa dy të tjerë nuk janë të njohur në drejtësinë italiane.

Sipas karabinierëve, njëri nga grabitësit në momentin e operacionit u mundua të arratisej. Ai u hodh nga kati i gjashtë i një pallati në ballkonin e një apartamenti në kat të katërt të pallatit përballë. Nga kjo ngjarje mbetën të lënduar 3 policë, ndërkohë që anëtarët e bandës nuk pësuan asnjë plagë.

Shqiptarët për policinë italiane ishin shumë të rrezikshëm. Ata kryenin grabitje edhe nëse pronarët ndodheshin brenda banesës. Një prej drejtuesve të policisë franceze, Nino De Santis, ka treguar se vodhën 30 gramë ar nga banesa e një plake ndërkohë që ajo flinte.

Nga përgjimet është zbuluar se për të nënkuptuar arin thonin fjalën “pikë”. Gjithashtu kapja e tyre ishte shumë e vështirë. Kjo pasi për një kohë të shkurtër ndërruan 5 makina, ndërsa punët nuk i kryenin gjatë orëve të vona të natës, por mbrëmjeve.

Bazën grupi i grabitësve e kishte në një apartament në Isolotto. Ndërkohë në rrjetet sociale mburreshin se kishin çuar drejt përplasjes një makinë karabinierësh ose se kishin grabitje prej “200 pikësh”.

Pasi ktheheshin në shtëpi flisnin me telefon me familjarët e tyre dhe çdo gjë që vidhnin e dërgonin menjëherë në Shqipëri. Madje nuk mbanin asgjë në shtëpi, pasi i fshihnin në një strehë në pyll./abcnews.al