Vetëm nje mazhorancë e vogël në Senat kërkon dënimin e Trump

schedule14:45 - 23 Janar, 2021

schedule 14:45 - 23 Janar, 2021

Nga Chris Khan, Reuters

Sipas një sondazhi të  kryer të mërkurën dhe të enjten, 51% e amerikanëve mendojnë se Trump duhet të shpallet fajtor për nxitjen e sulmeve vdekjeprurëse në Kapitolit, SHBA në 6 janar.

Gjyqi i tij  pritet të fillojë  në shkurt.

Ndërsa sipas një sondazhi tjetër, 37% thanë që Trump nuk duhet të dënohet dhe 12% deklaruan se nuk ishin të sigurt.

Kur u pyetën për të ardhmen politike të ish-presidentit Republikan, 55% thanë që Trump nuk duhet të kandidojë përsëri ndërsa 34% ishin pro kandidimit të tij dhe 11% nuk ishin të sigurt.

Nëse Senati voton për të dënuar Trump, do të duhet të mbajë një votim të dytë për të votuar nëse ai do të ketë mundësi të kandidojë përsëri.

Përgjigjet ishin  tërësisht të ndara sipas preferencave partiake. Ndërsa nëntë nga 10 demokratë thanë se Trump duhet të dënohet dhe t’i mohohet e drejta për të kandiduar përsëri, më pak se dy në 10 republikanë ishin dakord, sipas sondazhit.

Sondazhi zbuloi gjithashtu se 55% e amerikanëve mbështesnin Presidentin Joe Biden, i cili mori detyrën të mërkurën. Në krahasim, 43% mbështesnin Trump gjatë javës së tij të parë të detyrës në 2017.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së, e cila e fajësoi Trump për herë të dytë në fillim të këtij muaji, pritet të dërgojë Senatit një artikull të fajësimit të hënën, duke e akuzuar atë për “nxitje të kryengritjes”.

Trump, i vetmi president i SHBA-së që do të fajësohet dy herë, do të jetë gjithashtu i pari ish president që do të përballet me një gjyq për fajësim në Senat pas largimit nga detyra.

Muaji i fundit i Trump në detyrë ishte një periudhë kaotike gjatë së cilës ai vazhdoi të pretendonte në mënyrë të gabuar se zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit ishin vjedhur dhe u përpoq të ndalonte certifikimin e fitores së Biden.

Në një tubim në 6 janar, Trump inkurajoi një grup mbështetësish të marshonin drejt Kapitolit, ku ligjvënësit po përgatiteshin për të vërtetuar rezultatet e zgjedhjeve.

Pesë persona, përfshirë një oficer policie, vdiqën në dhunën që shpërtheu ndërsa besnikët e Trump thyen pengesat e policisë, hynë në Kapitol dhe shkatërruan zyrat e Kongresit.

Sipas sondazhit të Reuters / Ipsos, rreth gjashtë në 10 republikanë ende besojnë se zgjedhjet e vitit 2020 ishin rezultat i “votimit të paligjshëm ose manipulimit të zgjedhjeve”.

Republikanët janë të ndarë, nëse përfaqësuesit e tyre në Kongres duhet të punojnë me Biden për qëllimet e përbashkëta.

Midis atyre të anketuarve që identifikohen si republikanë, gati gjysma thanë se dëshironin që përfaqësuesit e tyre të kongresit të punonin me presidentin e ri “edhe nëse kjo do të thotë kompromis për çështje që janë të rëndësishme për ta”, ndërsa katër në 10 persona dëshirojnë që të mos bien dakord me Biden në çdo hap ” edhe nëse do të thotë që qeveria nuk mund t’u përgjigjet çështjeve urgjente. ”

Sondazhi i Reuters / Ipsos u krye në rrjetet sociale, në të gjithë Shtetet e Bashkuara.  Në të morën pjesë 1,115  amerikanë, përfshirë 538 demokratë dhe 373 republikanë. s.ba/abcnews.al