Vera e kuqe: Si ta ruani siç duhet në frigorifer

schedule13:51 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 13:51 - 3 Dhjetor, 2021

Vera e kënaq zemrën e njeriut, por nuk e dimë nëse e ruan shijen dhe cilesine e saj. Përgjigja e saktë për këtë pyetje varet në një masë të madhe nga kushtet e ruajtjes. Këshilla jonë: Vendoseni përsëri tapën në verë sapo të ndaloni së piri.

A duhet vendosur një shishe e hapur verë e kuqe në frigorifer? Po, ftohja e një shisheje të hapur me verë të kuqe do t’ju ndihmojë ta mbani atë më të freskët sesa ta ruani në temperaturën e dhomës. Hiqeni verën e kuqe nga frigoriferi rreth një orë përpara se ta shërbeni për ta kthyer në temperaturën e dhomës.

Sa kohë qëndron vera e kuqe e lehtë në frigorifer? Një shishe e hapur verë e kuqe zakonisht mbahet për rreth 3 deri në 5 ditë në frigorifer (sigurohuni që fillimisht ta mbyllni me tapë).

Nëse nuk ka tapë ose kapak për hapjen e shishes së verës së kuqe, mbulojeni hapjen me mbështjellës plastik dhe vendosni një brez gome rreth qafës së shishes për të mbyllur mirë plastiken.

Në përgjithësi, shishet e hapura të verës së kuqe, si cabernet sauvignon, merlot dhe syrah, do të ruajnë shijen e tyre më gjatë se varietetet më të lehta si pinot noir.

Mund ta ngrini verën e kuqe? Po, vera e kuqe e mbetur mund të ngrihet dhe të përdoret për gatim të mëvonshëm – ngrijeni verën e kuqe në enë hermetike ose tabaka me kuba akulli. Pasi vera e kuqe të jetë ngrirë, vendosini kubat në një qese ngrirëse.

Sa zgjat vera e kuqe në frigorifer? E ruajtur siç duhet, vera e kuqe do të ruajë cilësinë e saj më të mirë për rreth 6 muaj, por do të mbetet e sigurt përtej kësaj kohe. Vera e kuqe e mbajtur vazhdimisht e ngrirë në 0 ° F do të mbetet e sigurt për një kohë të pacaktuar.

Si të zbuloni nëse një shishe e hapur e verës së kuqe nuk duhet konsumuar? Mënyra më e mirë është ta nuhasni dhe ta shikoni: vera e kuqe e prishur shpesh zhvillon një erë dhe një pamje kafe./abcnews.al