Veliaj: Linjë e gjelbër, transporti publik Tiranë-Rinas

schedule12:47 - 21 Shkurt, 2018

schedule 12:47 - 21 Shkurt, 2018

Pas linjës së gjelbër, me autobusë elektrikë, e cila do të funksionojë shumë shpejt brenda kryeqytetit, edhe ne linjen Tiranë-Rinas, qe lidh kryeqytetin me aeroportin “Nënë Tereza”, do të operojne autobusë elektrikë. Keshtu ben te ditur  Bashkia e Tiranës, qe ka nisur bisedimet me përfaqësuesit e aeroportit për të mundësuar një linjë transporti publik me autobusë të ashtuquajtur te gjelbër. Këto mjete, sipas kryetarit Veliaj mbrojnë mjedisin dhe rrisin cilësinë e shërbimit për qytetarët.

Ndërkohë, përfaqësuesit e Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza” i kanë dhuruar Bashkisë së Tiranës dy automjete të reja për heqjen e mbetjeve dhe pastrimin e qytetit, si dhe iu bashkuan nismës për mbjelljen e pemëve. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i falenderoi ata për përgjegjësinë sociale që treguan, duke kontribuar për një qytet të pastër dhe më të gjelbër./abcnews.al