Veliaj i jep “Çelësin e Qytetit” komunitetit arbëresh

schedule16:48 - 18 Janar, 2018

schedule 16:48 - 18 Janar, 2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti në takim një përfaqësi të komunitetit arbëresh, që morën pjesë në aktivitetet e zhvilluara në Tiranë me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Kryebashkiaku falenderoi shqiptarët e Italisë për gjithçka kanë bërë në shekuj, për të mbajtur gjallë gjuhën, zakonet dhe traditat shqiptare, dhe në shenjë mirënjohje, u dhuroi “Çelësin e Qytetit”.
Veliaj apeloi qe kjo simbolikë të shërbejë për të gjithë arbëreshët, sidomos për të rinjtë që të ecin në gjurmët e të parëve të tyre, të ruajnë lidhjet me vendin mëmë./abcnews.al