Varianti Omicron: Nacionalizmi i vaksinave do të përjetësojë pandeminë

schedule09:57 - 29 Nëntor, 2021

schedule 09:57 - 29 Nëntor, 2021

Nga Fatima Hassan, Aljazeera

Mbretëria e Bashkuar dhe vendet e pasura europiane janë në panik.  Politizimi i vaksinave ka mundësuar shfaqjen e varianteve të reja të rrezikshme të COVID-19. Dhe përsëri, vendet e pasura po ndëshkojnë viktimat e pabarazisë globale të vaksinave duke mbyllur kufijtë për vendet e Afrikës Jugore.

Sigurisht, varianti Omicron, siç e ka quajtur Organizata Botërore e Shëndetësisë, nuk është zbuluar ekskluzivisht në Afrikën e Jugut. Rastet janë zbuluar në Azi dhe Europë, përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar, por Afrika e Jugut është që po fajësohet.

Kjo përputhet plotësisht me mënyrën se si vendet e pasura janë përballur me pandeminë. Në çdo fazë të përgjigjes së tyre, shpresat për bashkëpunim janë hedhur poshtë. Vendet perëndimore kanë prioritizuar vaksinat në vend që t’i dhurojnë ato në vendet më të varfra. Për më shumë se një vit, Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Europian kanë bllokuar një propozim nga Afrika e Jugut dhe India për të hequr dorë nga pronësia intelektuale mbi teknologjitë COVID-19 duke përfshirë vaksinat.

Shumica e vendeve në botë e pranojnë se kjo është thelbësore për rritjen e prodhimit të vaksinave në nivelet e nevojshme për t’i dhënë fund kësaj pandemie. Por për liderët si kryeministri britanik Boris Johnson, mbështetja e monopoleve farmaceutike është më e rëndësishme.

Vetëm 7% e njerëzve në Afrikë janë plotësisht të vaksinuar dhe të dhënat e fundit tregojnë se vetëm një në katër punonjës shëndetësorë në Afrikë janë plotësisht të mbrojtur. Kjo nuk është vetëm moralisht groteske, por edhe e rrezikshme: krijon një terren pjellor për variante të reja, raporton abcnews.al

Ajo që ka rëndësi në këtë pandemi është koha. Siç ka paralajmëruar profesoresha Sarah Gilbert e Universitetit të Oksfordit, parandalimi i Covid në çdo cep të botës është jetik për të ndaluar përhapjen  e virusit  dhe mutacionet e rrezikshme.

Si në të gjitha pjesët e botës, qeveritë afrikane kanë bërë disa gabime në këtë pandemi. Në të vërtetë, organizatat në Afrikën e Jugut, Iniciativa për Drejtësi Shëndetësore, ka qenë e zëshme për gabimet e qeverisë sonë, duke përfshirë transparencën e kontratës së vaksinave. Afrika e Jugut gjithashtu duhet të përballet me dhunën serioze politike në mesin e vitit 2021 dhe qeveria ka ndryshuar ministrat e shëndetësisë dy herë në 12 muaj. Kjo është komplikuar nga humbjet shkatërruese të vendeve të punës dhe një krizë urie, e përkeqësuar nga kufizimet e udhëtimit.

Por sistemi shëndetësor i epokës së aparteidit të Afrikës së Jugut, nivelet e qëndrueshme të varfërisë dhe paaftësia njëvjeçare për të marrë sasi të përshtatshme vaksinash në kohë, nënkupton që qeveria po përballet me një detyrë të pamundur. Për pjesën më të mirë të vitit 2021, me furnizime të kufizuara globale të marra nga Veriu Global, Afrika e Jugut ka pasur shumë pak furnizime.

AstraZeneca ishte fillimisht një nga vaksinat e pakta që u përdorën në Afrikë. Por dezinformatat nga anëtari i bordit të Pfizer, Scott Gottlieb, duke vënë në dyshim efikasitetin dhe sigurinë e saj të përkeqësuar nga udhëheqësit e BE-së, shkaktoi mosbesim të vaksinës.

Përdorimi i vaksinës  më pas u ndalua në shumë vende afrikane dhe u ndalua Afrikën e Jugut. Bashkimi Afrikan negocioi një marrëveshje të re me Johnson & Johnson, nëpërmjet Aspen Pharmacare, një kompani në Afrikën e Jugut. Por shumica e 220 deri në 400 milionë vaksinave të premtuara ende nuk është dorëzuar.

Më keq akoma, gjatë valës të tretë shkatërruese në Afrikën e Jugut, Johnson & Johnson eksportoi në fakt miliona vaksina në Afrikën e Jugut, në vendet më të vaksinuara në Europë dhe Amerikën e Veriut. Në gusht, duke punuar me qeverinë e Afrikës së Jugut dhe kompaninë bioteknike Afrigen me bazë në Cape Town, OBSH filloi ndërtimin e qendrës së parë prodhuese globale për të prodhuar vaksina mRNA dhe për t’i shpërndatë ato me pjesën tjetër të botës, duke hedhur poshtë nocionin racist se Afrika nuk është në gjendje të prodhojë në mënyrë të sigurt vaksinat.

Moderna dhe Pfizer kanë refuzuar të ndajnë ndonjë informacion në lidhje me vaksinat. Kështu që shkencëtarët afrikanë duhet të rifillojnë vetë procesin, gjë që mund të marrë pak kohë. Gjatë rrugës, vonesat, keqinformimi dhe fshehtësia e kontratave të vaksinave kanë nxitur mosbesimin ndaj kompanive të vaksinave – të ndihmuar nga një lëvizje gjithnjë e më e mirë kundër vaksinave dhe politikanëve që kërkojnë të fitojnë pikë.

Më shumë se 100 shtete kanë bërë presion për të paktën një vit për një pezullim urgjent të të drejtave të pronësisë intelektuale mbi teknologjitë thelbësore për t’i dhënë fund pandemisë. Kjo do ta bënte më të lehtë për Afrikën e Jugut dhe vendet e tjera prodhimin e vaksinave, veçanërisht për të rritur furnizimet për të gjithë dhe për të shpëtuar jetë, raporton abcnews.al

Por është bllokuar në mënyrë të përsëritur nga MB dhe vendet e BE-së, pa ndonjë arsye të mirë. Në të kundërt, Afrika e Jugut ka qenë vazhdimisht një partner konstruktiv global në pandemi – me qindra vullnetarë për provat e vaksinave dhe sistemet e saj të avancuara të mbikëqyrjes shkencore që ndihmojnë në zbulimin e shpejtë të varianteve të reja të COVID-19.

Nëse nuk duam që COVID-19 të vazhdojë të përkeqësojë rendin botëror racist dhe kolonial, ne kemi nevojë për ndryshim. Dhe nga kjo do të përfitonte edhe Britania e Madhe dhe Europa. Sepse nuk mund të impononi politika të ngurta ose të ndërtoni mure mjaft të larta për të mbajtur jashtë pasojat e barazisë së vaksinave.

Ne duhet të tërheqim të gjitha ndalesat dhe të heqim çdo pengesë për prodhimin e vaksinave – dhe pronësia intelektuale është e para ndër to. Ne kemi nevojë për solidaritet dhe bashkëpunim, jo ​​të kufizojmë udhëtimet.

/abcnews.al