Vaksina e universitetit të Oksfordit rezulton me 70% mbrojtje ndaj koronavirusit

schedule08:20 - 23 Nëntor, 2020

schedule 08:20 - 23 Nëntor, 2020

Vaksina e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit rezulton me 70%  mbrojtje ndaj koronavirusit. Ky rezultat është një triumf dhe një zhgënjim pasi vaksinat nga Pfizer dhe Moderna treguan mbrojtje prej 95%.

Sidoqoftë, vaksina në Oksford është shumë më e lirë dhe është më e lehtë për tu ruajtur dhe për të arritur në çdo cep të botës sesa dy të tjerët. Pra, ajo do të luajë ende një rol të rëndësishëm në trajtimin e pandemisë, nëse miratohet nga rregullatorët.

Studiuesit e Oksfordit kanë kryer procesin normalisht një dekadë të zhvillimit të një vaksine në rreth 10 muaj.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka porositur paraprakisht 100 milion doza të vaksinës së Oksfordit, mjaftueshëm për të imunizuar 50 milion njerëz. g.v/abcnews.al