Ushqimet që mbajnë nën kontroll diabetin

schedule09:49 - 20 Mars, 2021

schedule 09:49 - 20 Mars, 2021

Është e rëndësishme të ruhen nivelet normale të sheqerit në gjak, për të pasur një shëndet të mirë. Niveli i sheqerit varet drejtpërdrejtë nga aktiviteti fizik, faktorët trashëgues dhe ushqimi që ju hani. Nëse jeni me diabet, abcnews.al do ju tregojë se kush janë ushqimet që duhet të hani për të mbajtur nën kontroll diabetin.

1. Kafja

Pirja e kafesë me kafeinë mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, tregojnë hulumtimet. Antioksidantët në kafe (acid klorogjenik dhe kinidet, specifikisht) rrisin ndjeshmërinë e qelizave tuaja ndaj insulinës, e cila ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak.

2. Kanella

Ka disa hulumtime që sugjerojnë se kanella mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak. Një studim i vitit 2003 i botuar në Diabetes Care zbuloi se diabetikët e tipit 2 që konsumuan sa më pak 1 gram (afërsisht 1/2 lugë çaji) kanellë çdo ditë, për 40 ditë, kishin nivele më të ulëta (deri në 29 % më të ulëta) të glukozës në gjak sesa ata nuk e bëri

3. Drithëra të plota

Përzgjedhja e drithërave, si buka me grurë të plotë dhe makarona, elbi, misri dhe tërshëra, në vend të atyre të rafinuara mund të ndihmojnë në përmirësimin e ndjeshmërisë së insulinës. Një pjesë e arsyes është se ato kanë fibra. Fibrat e tretshme mund të ndihmojë në rregullimin e sheqerit në gjak duke ngadalësuar thithjen e sheqerit nga ushqimet./e.b-abcnews.al