Urdhëri për të vrarë Zelenskyn, Rusia: Kremlini po turbullon ujërat

schedule19:13 - 6 Shkurt, 2023

schedule 19:13 - 6 Shkurt, 2023

Kremlini refuzoi të konfirmonte pretendimet e Bennett se Putin i kishte premtuar atij se nuk do të urdhëronte vrasjen e Zelensky. Presidenti rus Vladimir Putin diskutoi rrjedhën e luftës në Ukrainë me ish-kryeministrin izraelit Naftali Bennett, konfirmoi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Megjithatë, ai nuk pranoi të zbulojë detajet e këtyre bisedimeve dhe në veçanti t’i referohet asaj që zbuloi ish-kryeministri izraelit në një intervistë të gjatë, e cila u publikua dje, në të cilën ai thotë se Presidenti Putin ia premtoi atij menjëherë pas shpërthimit të luftës. në Ukrainë se ai nuk do të urdhëronte vrasjen e homologut të tij ukrainas, Zelensky.

“Në të vërtetë, Putin dhe Bennett, kur ai ishte kryeministër i Izraelit, kishin një dialog mjaft intensiv. Ata komunikonin shpesh, kishte edhe komunikim personal dhe biseda telefonike. Në të vërtetë, në rendin e ditës, përveç marrëdhënieve dypalëshe, ishte edhe çështja e Ukrainës dhe çështja e operacionit special ushtarak. Ata folën për disa orë për këtë çështje”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit, duke shtuar: “Por ju e dini se ne nuk jemi të përkushtuar ndaj zbulimit të detajeve të bisedimeve midis krerëve të shteteve. Ne nuk duam ta bëjmë këtë as tani, prandaj nuk do ta mohoj dhe as do ta konfirmoj atë që tha zoti Bennett” (citim nga agjencia e lajmeve Interfax).

Kryeministri i atëhershëm i Izraelit ishte lideri i parë perëndimor që pa Putinin në Moskë pas shpërthimit të luftës. Vizita ishte pjesë e një përpjekjeje për ndërmjetësim, e cila ishte e pasuksesshme.