Ultimatum prej 15 ditësh për Dembele për të rinovuar

schedule08:53 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 08:53 - 1 Dhjetor, 2021

FC Barcelona nuk dëshiron me vonesa me Dembele.  Anësori 24-vjeçar francez përfundon kontratën e tij më 30 qershor 2022 dhe, për rrjedhojë, që nga 1 janari, ai do të hyjë në gjashtë muajt e fundit të marrëdhënies së tij me klubin e Barçës.

Kjo do t’i lejojë atij, nëse ai arrin vitin e ardhshëm pa nënshkruar një zgjatje të kontratës, të negociojë lirshëm me ndonjë klub tjetër pa frikën e shkeljes së ndonjë rregulloreje të FIFA – s dhe pa pasur frikë ai klub nga një ankesë nga FC Barcelona .

Njësia e Barcelonës nuk dëshiron të arrijë në atë fazë. Në fakt, qëllimi i rektorëve sportivë të Barçës është të jenë të qartë se çfarë do të ndodhë me Ousmane Dembélé para 15 dhjetorit. Domethënë, klubi i ka përcjellë sulmuesit se ai ka dy javë kohë për të përcaktuar veten nëse dëshiron ose jo të pranojë ofertën e rinovimit që ka në tavolinë.

Klubi vazhdon të ketë interes të madh lidhur me anësorin francez. Nuk ka dyshim për këtë. Megjithatë, rektorët e sportit të subjektit kanë filluar të lodhen nga pasiviteti i tyre dhe qëndrimi vonues i agjentit të tyre, i cili dyshohet se ia ofron ofertës më të lartë dhe për më tepër, u jep shpresë disa klubeve, veçanërisht disa të Premierligës, ( Manchester United dhe Newcastle ). /abcnews.al