Ukraina: Rusia ka pësuar 75% humbje në flotën e Detit të Zi

schedule09:32 - 19 Prill, 2022

schedule 09:32 - 19 Prill, 2022

Rusia ka pësuar humbje prej 75% në brigadën e mbrojtjes bregdetare të flotës së Detit të Zi, pretendon Ukraina. Brigada e 126-të e mbrojtjes bregdetare ruse e Flotës së Detit të Zi ka pësuar humbje që arrijnë në 75%, sipas inteligjencës ushtarake ukrainase.

Humbjet e Brigadës 126 të Mbrojtjes Bregdetare të Flotës së Detit të Zi arrijnë në 75%,” thuhet në raportin e fundit operacional të publikuar nga shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës.

Zyrtarët pohuan gjithashtu se Brigada e veçantë e Marinës 810 e Marinës së Detit të Zi humbi 158 ushtarë të vrarë nga forcat ukrainase, me rreth 500 të tjerë të plagosur dhe 70 të konsideruar të zhdukur.

Forcat ruse synojnë të vendosin kontroll të plotë mbi territorin e rajoneve Donetsk dhe Luhansk, si dhe mirëmbajtjen e korridorit tokësor me Krimenë e pushtuar përkohësisht, shtoi ushtria e Ukrainës.

Përpjekjet kryesore të armikut janë përqendruar në përparimin në mbrojtjen e trupave tona në rajonet e Luhansk dhe Donetsk, si dhe vendosjen e kontrollit të plotë mbi qytetin e Mariupol. /abcnews.al