Ukraina: Rusia ka humbur mbi 126 mijë trupa që nga 24 shkurti

schedule23:37 - 29 Janar, 2023

schedule 23:37 - 29 Janar, 2023

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës raportoi më 29 janar se Rusia kishte humbur 126,160 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë më 24 shkurt. Rreth 650 trupa ruse kanë humbur jetën gjatë 28 janarit, sipas Kyiv Independent.

Sipas raportit, Rusia ka humbur gjithashtu 3,197 tanke, 6,366 automjete të blinduara luftarake, 5,037 automjete dhe tanke karburanti, 2,195 sisteme artilerie, 453 sisteme raketash të shumëfishta, 221 sisteme të mbrojtjes ajrore, 293 aeroplanë si dhe 284 helikopterë. /abcnews.al