Ukraina: Rreth 38 mijë rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës

schedule14:38 - 11 Korrik, 2022

schedule 14:38 - 11 Korrik, 2022

Deri më tani 37,400 ushtarë rusë kanë humbur jetën që nga fillimi i luftës.

Lajmi është bërë i ditur nga Shtabi i Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, sipas la repubblica.

Sipas raportit të ushtrisë ukrainase, forcat ukrainase kanë shkatërruar 1,645 tanke, 3,828 automjete të blinduara, 838 sisteme artilerie, 247 raketahedhës të shumëfishtë, 109 sisteme të mbrojtjes kundërajrore.

Gjithashtu, forcat ukrainase kanë shkatërruar 217 avionë, 188 helikopterë, 2696 tanke dhe 676 dronë.

/abcnews.al