Ukraina: Kemi vrarë mbi 30.000 ushtarë rusë që nga fillimi i luftës

schedule09:56 - 1 Qershor, 2022

schedule 09:56 - 1 Qershor, 2022

Ukraina ka publikuar shifrat e përditësuara të humbjeve ushtarake ruse që prej fillimit të Luftës Rusi-Ukrainë, 24 shkurt. Sipas zyrtarëve ukrainas,  ushtria e tyre ka vrarë më shumë se 30,700, shkruan la repubblica.

Sipas informacioneve, ushtria ukrainase ka shkatërruar 1361 tanke, 208 avionë dhe 175 helikopterë.

Gjithashtu ushtria ka shkatërruar 208 avionë luftarakë dhe ka rrëzuar 519 dronë.

/abcnews.al