Ukraina injoron ultimatumin e Rusisë për të dorëzuar qytetin e Severodonetsk

schedule15:58 - 15 Qershor, 2022

schedule 15:58 - 15 Qershor, 2022

Ukraina injoroi një ultimatum rus për të dorëzuar qytetin lindor të Severodonetsk të mërkurën.

Rusia u kishte thënë forcave ukrainase të ngujuara në një fabrikë kimike në qytetin e shkatërruar që të ndalojnë “rezistencën e pakuptimtë dhe të hedhin armët” që nga mëngjesi i së mërkurës.

Kryetari i bashkisë së Severodonetsk, Oleksandr Stryuk, tha pasi kaloi afati në mëngjes herët, se forcat ruse po përpiqeshin të sulmonin qytetin nga disa drejtime, por forcat ukrainase vazhduan ta mbronin atë.

“Ne po përpiqemi ta shtyjmë armikun drejt qendrës së qytetit. Kjo është një situatë e vazhdueshme me suksese të pjesshme dhe tërheqje taktike”, tha ai në televizion, pa iu referuar ultimatumit./ abcnews.al

Lexo edhe: Rusia përsërit thirrjen: Të dorëzohen ushtarët ukrainas në Severodonetsk