Ukraina feston për herë të parë Ditën e Krijimit të Shtetit, Zelensky: Lufta nuk na ndal, populli jonë është i pathyeshëm

schedule18:53 - 28 Korrik, 2022

schedule 18:53 - 28 Korrik, 2022

Ukraina feston sot (28 korrik) për herë të parë Ditën e Krijimit të Shtetit të Ukrainës.

Në një fjalim të publikuar në faqen zyrtare presidenciale, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti këtë javë, si javë simbolike për vendin, pasi ukrainasit festojnë për herë të parë Ditën e Shtet formimit.

Zelensky tha se ukrainasit po festojnë këtë ditë të shënuar mes një lufte brutale e cila ka hyrë në muajin e gjashtë.

“Pas tetë vitesh lufte në Donbas ne do të festojmë. Ne do të festojmë pavarësisht gjithçkaje, sepse ukrainasit janë të pa thyeshëm”, tha Zelensky.

Lexo edhe: Gazetarja ruse që protestoi kundër luftës dënohet për “diskreditim” të ushtrisë

Ndryshe nga dita e pavarësisë së Ukrainës, e cila festohet më 24 gusht, Dita e Krijimit të Shtetit të Ukrainës do të lidhë popullin ukrainas përmes përvojave, kulturës dhe identitetit të tyre, që Zelensky e përshkroi si të formuar në më shumë se një mijëvjeçar.

Tani, në shumë bëma të luftëtarëve tanë, në urtësinë e popullit tonë në beteja, madje edhe thjesht në bisedat e ukrainasve të zakonshëm për atë që po ndodh, ne mund të shohim, mund të dëgjojmë dhe kuptojmë shembuj të të njëjtëve personazhe, por qindra vjet. më parë”, tha Zelensky.

Të enjten, Zelensky iu drejtua qytetarëve duke thënë se historia e shtetësisë së Ukrainës mund të përshkruhet me një fjali: “Ne kemi ekzistuar, ekzistojmë dhe do të ekzistojmë!”

Ai u tha gjithashtu ligjvënësve se rezistenca e Ukrainës kundër Rusisë do të mbahet mend.

“Ne nuk do të bëhemi një legjendë e re e rezistencës heroike, por një shtet fituesish”, u tha Zelensky deputetëve brenda Parlamentit të Ukrainës.

Presidenti ukrainas theksoi se edhe pas më shumë se 150 ditësh lufte me Rusinë, Ukraina është ende në gjendje të festonte./abcnews.al/