Ukraina bën bilancin e luftës: Kemi vrarë 9000 ushtarë rusë, shkatërruam mbi 200 tanke

schedule09:18 - 3 Mars, 2022

schedule 09:18 - 3 Mars, 2022

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka bërë bilancin e humbjeve që i kanë shkaktuar armikut rus. Deri më tani sipas përditësimit kanë vrarë 9000 ushtarë.

Bilanci;

Humbjet totale luftarake të armikut nga 24.02 deri në 03.03 ishin afërsisht:

 • personel / rreth 9000 persona
 • tanke – 217
 • automjete të blinduara luftarake / APV – 900 njësi
 • sistemet e artilerisë – 90
 • MLRS – 42
 • sistemet e luftës kundërajrore – 11,
 • aeroplan – 30 njësi (informacioni do të specifikohet),
 • helikopterë – 31 njësi (informacioni do të specifikohet);
 • teknologjia e automobilave / automjetet – 374,
 • skafe të lehta – 2 njësi,
 • rezervuarët e karburantit – 60,
 • Niveli operativ-taktik UAV / Niveli operacional-taktik UAV – 3,
 • Të dhënat po përditësohen. Llogaritja është e ndërlikuar nga intensiteti i lartë i armiqësive

Në ditën e tetë të luftës forcat ruse kanë marrë kontrollin e qytetit Kherson në jug të vendit. Është qyteti i parë i madh ukrainas që merret nga Rusia prej fillimit të luftës. Një autokolonë me mjete ushtarake ruse është parë pranë Kievit, sipas një zyrtari amerikan të mbrojtjes. Bombardime janë regjistruar sërish në Kharkiv. Edhe qyteti port Mariupol në jug është bombarduar, dyshohet se kanë humbur jetën shumë civilë. Megjithatë, ushtria e Ukrainës pretendon se qyteti mbetet ende në duart e tyre. Për herë të parë Moska pranon humbje të mëdha nga lufta me Ukrainën. Kremlini thotë se 498 ushtarë janë vrarë dhe 1597 të tjerë janë plagosur. Ndërsa Presidenti ukrainas Zelensky pretendon se ky numër është shumë më i madh, rreth 9000 rusë të vrarë në një javë. Sakaq sot pritet takimi i dytë i delegacioneve ruse dhe ukrainase.

/abcnews.al