Ukraina: 36 mijë rusë kanë humbur jetën, 120 të vdekur në 24 orë

schedule10:02 - 2 Korrik, 2022

schedule 10:02 - 2 Korrik, 2022

Forcat e armatosura ukrainase pretendojnë se 120 trupa të tjerë rusë janë vrarë të premten, duke e çuar numrin e viktimave ruse në rreth 35,870, sipas skynews.

Ukraina beson gjithashtu se 1,582 tanke ruse janë shkatërruar që nga 24 shkurti. Në përditësimin e saj për humbjet e deritanishme të Moskës, ushtria ukrainase tha se kanë rrëzuar gjithashtu 653 dronë.

Për më tepër, forcat e Kievit pretendojnë se kanë shkatërruar 3,726 automjete të blinduara, 185 anije dhe 217 raketa.

/abcnews.al