Uji me kripë zgjidh shumë probleme shëndetësore, rezultatet do t’ju habisin

schedule17:26 - 7 Mars, 2022

schedule 17:26 - 7 Mars, 2022

Uji i kripur ndihmon për probleme të ndryshme të lëkurës. Përveçse ndihmon me psoriazën, ujë me kripë mund të përdoret për një sërë problematikash.

Dhimbje në fyt

Bëni një përzierje nga 1 lugë çaji kripë dhe 250 mililitra ujë. Përziejeni derisa kripa të tretet plotësisht në ujë. Bëni gargarë me tretësirën disa herë në ditë, derisa të ndjeni lehtësim.

Djegiet në zgavrën e gojës

Nëse keni ngrënë diçka të nxehtë ose pikante dhe keni djegur gjuhën, bëni një tretësirë ​​prej gjysmë luge çaji kripë dhe 200 mililitra ujë të vakët dhe bëni gargarë çdo orë.

Probleme me gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve

Për të zgjidhur këtë problem, mjafton të shpërlani gojën me ujë me kripë. Rekomandohet që ta përdorni sa më shpesh të jetë e mundur gjatë ditës.

Bllokim të hundëve

Kripa është një mjet shpëtimi për mukozën e irrituar. Zieni ujë me kripë. Kur të ftohet, kalojeni në një shishe me pikatore dhe hidheni në hundë dy herë në ditë. /abcnews.al