U vodhën 12.8 miliard dollarë qymyr, qindra protestues tentojnë të futen në ambientet e kryeministrisë

schedule13:55 - 5 Dhjetor, 2022

schedule 13:55 - 5 Dhjetor, 2022

Protesta të shumta kanë shpërthyer në Mongoli, ku qytetarët e zemëruar kanë tentuar të futen në ambientet e kryeministrisë më 4 dhjetor. Ata kanë kërkuar dorëheqjen e zyrtarëve, të cilët dyshohet se kanë vjedhur 12.8 miliard dollarë qymyr gjatë dy viteve të fundit.

Pema e Krishtlindjeve në sheshin Sukhbaatar u dogj dhe protestuesit bllokuan gjithashtu bllokuan bulevardin kryesor të kryeqytetit, Avenue Paqe.


Demonstratat, ku morën pjesë dhjetëra qytetarë nisi si pasojë e dyshimeve për përvetësimin e subjekteve private. Protestuesit kërkuan llogari nga qeveria në lidhje më këtë çeshtje për shkak të vështirësive ekonomike.

Më 5 dhjetor, anëtarët e kabinetit mbajtën një konferencë për shtyp për të adresuar akuzat për vjedhje.  Një nga ministrat identifikoi pesë ish-drejtorë të Erdenes Tavan Tolgoi si të dyshuar për vjedhje.

CEO i Erdenes Tavan Tolgoi prej katër vitesh, Gankhuyag Battulga, u shkarkua në tetor, pa asnjë shpjegim për largimin e tij. Presioni mbi qeverinë për të menaxhuar korrupsionin është rritur me konsumatorët e Mongolisë këtë vit nën presionin e rritjes së inflacionit.

/abcnews.al