Tyson Fury ka frikë se përballja britanike në peshat e rënda me Anthony Joshua nuk do të ndodhë

schedule16:31 - 26 Nëntor, 2021

schedule 16:31 - 26 Nëntor, 2021

Kampioni i peshave të rënda të WBC, Tyson Fury, është lutur që rivali britanik i peshave të rënda, Anthony Joshua, duhet ta luftojë atë në vend që të ketë një “hakmarrje” kundër Oleksandr Usyk.
Joshua ka thirrur tashmë një klauzolë që i lejon atij të ndeshet me kampionin aktual të peshave të rënda WBA (Super), IBF, WBO dhe IBO, Usyk. Fury beson se Usyk do ta fitojë ndeshjen e kthimit ndaj Joshuas dhe se çdo mundësi që ai ka për të luftuar AJ do të ketë kaluar.

Duke folur për Boxing Lowdown, Fury i kërkoi Joshuas të mos shkonte direkt në revansh me Usyk.
“Unë do të preferoja që ai thjesht të më lejonte të luftoja [Usyk],” tha Fury, “sepse nëse Joshua hyn përsëri dhe humbet, gjë që mendoj se do ta bëjë, kjo luftë është e vdekur për mua. Sepse, ju nuk humbni dy luftime dhe pastaj shkoni në një luftë masive për titullin e peshave të rënda. Por nëse ai më lejon të luftoj me Usykun dhe unë të rrah Usykun, atëherë do të kthehesha dhe do të luftoja me Joshua-n, do ta mundë edhe atë. Atëherë unë mund të largohem dhe ata të gjithë mund të luftojnë për brezin. Unë do të tërhiqem.”

Fury vs Whyte?“Gypsy King” i është thënë tashmë nga WBC se ai duhet të luftojë më pas me Dillian Whyte, por Fury ende nuk ka folur publikisht për atë luftë, duke këmbëngulur se ai nuk e di se çfarë i pret e ardhmja.
“Unë jam thjesht duke u qetësuar, duke shijuar jetën, duke marrë një ditë në një kohë dhe duke shijuar veten”, tha Fury për Sky Sports.
“Unë nuk jam vërtet i interesuar, sepse të jem i sinqertë nuk ka shumë kuptim me kë dua të luftoj në këtë moment. Është kush është në dispozicion dhe çfarë ka kuptim më vonë.”/h.ll/abcnews.al