Tusk mesazh Johnson: Të hapur për bisedime, propozimet nuk na bindin

schedule18:38 - 3 Tetor, 2019

schedule 18:38 - 3 Tetor, 2019

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk deklaroi të enjten se Bashkimi Europian mbështet tërësisht qëndrimin e Irlandës në lidhje me largimin e Britanisë nga blloku.

Tusk tha se Brukseli mbetet i hapur për më shumë bisedime me Londrën, por shtoi se nuk ka mbetur i bindur nga propozimet e fundit të Boris Xhonson.

“Sot pata dy telefonata, një me Dublinin dhe një me Londrën. Mesazhi im për kryeministrin irlandez ishte se e mbështesim plotësisht. Ndërsa ai për kryeministrin Xhonson se, jemi të hapur për bisedime, por skeptikë për propozimet”, shkroi Tusk në profilin e tij në rrjetin social Twitter./ABC News Albania 24/7