Turqi, të mbijetuarit nga tërmeti bastisin dyqanet për ushqime

schedule09:08 - 8 Shkurt, 2023

schedule 09:08 - 8 Shkurt, 2023

Më pak se 24 orë pas tërmetit me magnitudë 7 .7 Rihter që goditi Turqinë dhe Sirinë, njerëzit që mbijetuan dhe panë se shtëpitë e tyre u shembën janë në kërkim të ushqimit për veten dhe familjet e tyre.

Në të njëjtën kohë që ndihmat humanitare kanë filluar të mbërrijnë në Turqi nga të gjitha anët e globit, njerëzit janë të detyruar të plaçkisin supermarketet për të marrë sa më shumë ushqime.

Një video e TikTok nga provinca Elbistan tregon disa njerëz brenda një supermarketi duke marrë sa më shumë që munden.

@didewsnky

Elbistan’da insanlar saatlerdir yardım bekliyor , insanlar aç kalacak, sığınacak yerler yok lütfen biran önce yardım edin arkadaşımın şarjı bitti artık ulaşamıyorum #afad #maraş #elbistan #deprem #yardım

♬ orijinal ses – Didemsenkaya

/abcnews.al