Tubim masiv anti-qeveritar në Tajlandë, mblidhen mijëra protestues

schedule14:35 - 19 Shtator, 2020

schedule 14:35 - 19 Shtator, 2020

Protestuesit janë mbledhur në kryeqytetin tajlandez, Bangkok, në atë që organizatorët shpresojnë të jetë demonstrata më e madhe anti-qeveritare deri më tani.

Në qytet prej disa javësh janë zhvilluar tubime pothuajse të përditshme që kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit.

Disa po kërkojnë gjithashtu reforma në monarki, pavarësisht nga rreziku nga ligjet e rrepta mbretërore.

Dhjetëra mijëra njerëz pritet të marrin pjesë në protestat e së shtunës të udhëhequr nga studentët.

Demonstruesit planifikojnë një okupim simbolik të një parku pranë një pallati të madh të përdorur për ceremonitë mbretërore.

Një protestë e mëparshme në gusht mblodhi rreth 10,000 protestues , sipas policisë tajlandeze.

Sidoqoftë, organizatorët presin një pjesëmarrje më të lartë këtë fundjavë dhe policia thotë se 5,000 njerëz janë mbledhur tashmë, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Lëvizja po kërkon që Kryeministri Prayuth Chan-ocha, i cili mori pushtetin në një grusht shteti në 2014 dhe fitoi zgjedhjet e diskutueshme vitin e kaluar të japë dorëheqjen. g.v/abcnews.al