Trump telefonon Putin

schedule22:20 - 13 Shkurt, 2018

schedule 22:20 - 13 Shkurt, 2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, zhvilloi të hënën një bisedë telefonike me homologun rus, Vladimir Putin, të cilit i shprehu qëndrimin e tij se ka ardhur koha, që palët të punojnë për arritjen e paqes mes izraelitëve dhe palestinezëve.
Sipas një njoftimi për shtyp të Shtëpisë së Bardhë, gjatë bisedës Trump i tha Putin se hapa të mëtejshëm duhen ndërmarrë për t’u siguruar që Korea e Veriut të heqë dorë nga programi i saj bërthamor.
Trump, që muajin e kaluar u ankua se Moska nuk po ndihmonte në zgjidhjen e krizës koreane, i tha kreut të Kremlinit se duhej bërë edhe më shumë për të neutralizuar ambicjet e Penianit.
“Presidenti Trump ritheksoi rëndësinë për ndërmarrjen e hapave të tjerë për të siguruar asgjësimin e programit bërthamor të Koresë së Veriut, thuhet në njoftimin për shtyp të Shtëpisë së Bardhë./abcnews.al