Trump i kërkon homologut ukrainas të hetojë Biden

schedule17:13 - 25 Shtator, 2019

schedule 17:13 - 25 Shtator, 2019

Shtëpia e Bardhë ka publikuar detaje të një bisede telefonike midis Presidentit Trump dhe homologut të tij ukrainas ku i kërkonte që të fillonte një hetim për Jo Biden dhe djalin e tij.

Në bisedën telefonike të 25 korrikut, kreu i Shtëpisë së Bardhë i kërkon kërkoi Volodymyr Zelensky që të hetojë kandidatin demokrat Joe Biden dhe djalin e tij. i cili ka punuar për një firmë të gazit në Ukrainë.

C_2_documento_1291_upfDocumento

Donald Trump i kërkoi presidentit ukrainas Voldymyr Zelenski të kontaktonte ministrin e drejtësisë amerikane, Ëilliam Barr, për të diskutuar hapjen e mundshme të një hetimi ryshfeti për Joe Biden dhe djalin e tij. Kjo konfirmohet nga transkriptimi i thirrjes telefonike të 25 korrikut midis presidentit amerikan dhe liderit ukrainas. “Më bëj këtë favor – tha kreu i Shtëpisë së Bardhë -Çfarëdo që të bësh, është e rëndësishme që ta bësh atë, nëse është e mundur”.

Teksti i bisedës u bë publik pa modifikime nga administrata e Trump. Në pesë faqet e transkriptit të intervistës lexohet se Trump i kërkoi Zelensky të kontaktonte, përveç Ministrit Barr, edhe avokatit të tij personal Rudolph Giuliani për t’i shkuar deri në fund kësaj çështjeje. /abcnews.al