Tronditet Australia, 3 të vrarë pas të shtënave me armë

schedule09:07 - 4 Gusht, 2022

schedule 09:07 - 4 Gusht, 2022

Një person është në kërkim në Australinë Veriore pasi 3 persona u vranë dhe 1 tjetër u plagos rëndë pas të shtënave me armë zjarri.

Të shtënat ndodhën mëngjesin e sotmë në një fermë bagëtish në Bogie në Queensland, thanë autoritetet.

Policia e Queensland ka rrethuar zonën përreth pronës ndërsa po kërkon për autorin/autorët.

Personi i plagosur rëndë, një burrë, kishte udhëtuar “shumë kilometra” për të ngritur alarmin, thanë oficerët.

Ai kishte marrë një plagë me armë zjarri në bark dhe u dërgua në spital në qytetin e Mackay për t’iu nënshtruar një operacioni urgjent.

“Tani jemi në një fazë shumë të hershme hetimi”, tha Supt Tom Armitt për mediat.

“Nuk e dimë kush është përgjegjës”.

Viktimat nuk janë identifikuar, por besohet se janë të afërm të të plagosurit, tha Supt Armitt.

Bogie – rreth 1200 km (745 milje) në veri të Brisbane – është shtëpia e rreth 200 personave.

Australia ka disa nga ligjet më të ashpra për armët në botë, të prezantuara pasi një person i armatosur i vetëm vrau 35 persona në Port Arthur, Tasmania në vitin 1996.

Që atëherë, ka pasur vetëm tre të shtëna masive.

Supt Armitt i përshkroi të shtënat e së enjtes si një “ngjarje jashtëzakonisht të rrallë”./Abcnews.al/